Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice.

Ľudia / Vladimír Orth

Vladimír Orth

Founder & Venture Capitalist
linkedinpng

Zakladateľ, rizikový investor vo Wanderer Capital
Charakteristikou mojej osobnosti je túžba tvoriť. Vždy som to robil, ale až neskôr v živote som si ju uvedomil. Keď som mal 19 rokov a prišla príležitosť, vrhol som sa bez obáv podnikať. Život a skúsenosti, ktoré som získal za tento čas ma naučili mnohému. Stal som sa selfmademanom, ktorý prežil všetko čo podnikanie prináša.

Verím, že sme schopní vytvoriť veľké veci. Verím, že túžba po dosiahnutí vrcholu je veľkým motorom. Takým motorom, ktorý aj mňa cely život poháňa. Na začiatku môjho podnikania bola túžba dosiahnuť životnú úroveň, ktorá v tom čase v našej krajine bola nemožná. Neskôr, keď sa moje podnikanie začalo rozširovať lebo to bol prirodzený proces som pochopil že skutočný dôvod prečo idem vpred je iný. Mojím skutočným motívom je dosiahnuť úspech. Dostáť sa až na vrchol Olympu a motivovať ostatných k tomu aby verili, že je to možné.
V podnikaní je nadanie človeka dôležité avšak ešte dôležitejšia je trpezlivosť a oddanosť svojej myšlienke.
Spoločnosti, ktoré riadim patria k špičke v sektore. Konkurencia má zmysel, je motívom ako byť lepším, ak ju nemáte vymyslite si ju a súťažte s ňou. Udrží Vás to v strehu. Je dôležitá nie len na to aby ste sa dostali na vrchol ale ostali aj v strehu, ktorý Vás na vrchole aj udrží. Ak vytvárate produkt, myslite vždy na zákazníka, nič iné Vás lepšie nebude motivovať ako sám trh. Ten je vrcholom pyramídy, toho prečo tvoriť a aký to ma dôvod. Ak to vymyslíte a vidíte že to má alebo bude mať úspech, opakujte, vylepšujte, nestrácajte kontakt s produktom a zákazníkom. Vždy však z toho, čo robíte musíte mať radosť. Milovať svoju prácu je kľúčom k tomu aby ste tvorili niečo čo aj iní budú milovať. Nenechajte sa strhnúť okolím, sledujte si svoj ciel. Schopnosť nenechať sa odradiť alebo získať falošné uznanie, nie je cesta k pravému úspechu. Energiu, ktorú máte si šetrite, je dôležité aby ste ju nestrácali.

Keď som mal 30 rokov a slušne rozbehnutú firmu, obdivoval som velikánov svetového biznisu, nie preto že by som ich chcel kopírovať, ale preto lebo som s nadšením sledoval ako stratégiu a smerovanie tvorili a porovnával som to s tým ako by som ja sám reagoval. Bolo to ako tréning, bez toho aby som musel škody z chýb znášať. To ma naučilo veľmi veľa. Cítil som nadšenie a zároveň vzrušenie byť pri niečom veľkom. Mal som veľa voľného času, podnikanie ma nevyťažovalo v takej miere ako som chcel, môj hlad bol veľký.
Hlad je motívom, hladní vytvárajú lebo ich motivuje.
Trápil som svoju vlastnú myseľ, bolo to náročné. Neskôr nové nápady začali prichádzať, neskôr to bolo tak že nápady prichádzali tak rýchlo že som ich nestíhal registrovať.
Rozlišovať v takom veľkom množstve medzi nimi ,ktorý je správny a ktorý mám vypustiť bolo ťažké. Učil som sa na vlastných chybách.
Na záver som sa v tom všetkom zorientoval a urobil poriadok. Pochopil som, čo ma napĺňa, pochopil som čo mám rad a čo ma motivuje.

Pri každom novom projekte zažívam ten istý pocit, ktorý som mal aj ja na začiatku, to vzrušenie počiatočných radostí, starostí, malého tímu ľudí, ktorým radím, pomáham a aj koučujem.
Keď mi na strednej škole dal učiteľ radu „snaž sa neuspokojiť s tým čo dosiahneš“, ani som netušil ako mi dal radu do života, ktorá ma do dnes sprevádza. Začal som vnímať ľudí okolo seba a rozlišovať medzi úspešnými a neúspešnými. Začal som tieto vnemy vyhodnocovať. Súčasťou tímu sú ľudia, s ktorými robím, ktorých si vážim a ktorých hlad je motívom.

Môj neutíchajúci záujem pomáhať, podporovať nové nápady, byť pri ich zrode boli základným dôvodom vzniku Wanderer Capital.